22.6.2026
Vuoden 2026 Uiva Flytande -näyttely järjestetään Helsingin Lauttasaaressa HSK:n satamassa 13.–16. elokuuta. Buster-alumiiniveneitä on esillä kaikkiaan yhdeksän, uutuutena ensiesittelynsä saava keskikonsolimalli Buster XL CC.
Uivan kauden 2026 uutuus on aivan tuore Buster XL CC, joka esitellään yleisölle ensimmäistä kertaa Lautasaaressa. Buster XL CC on 6,05 metriä pitkä ja 2,2 metriä leveä keskipulpettivene, jonka suurin koneteho on 115 hevosvoimaa. Vene on hyväksytty kuudelle henkilölle, ja sen kantavuus on 700 kg.
Buster XL CC:n jykevän, täysalumiinisen pulpetin suojassa on kaksi erillistä offshore-istuinta. Matkustajille on lisäksi tilaa leveällä takapenkillä. Buster XL CC:n vakiovarustukseen kuuluu 10 tuuman Buster Q -älynäyttö ja Navionicsin digitaaliset merikartat. Lisävarusteena on saatavana suurempi 12 tuuman näyttö.
Uivassa esiteltävä Buster-mallisto on hyvä läpileikkaus koko Busterin mallistosta. Laiturista löytyy kolme legendaarista Magnumia: Buster Magnum Cabin, Buster SuperMagnum ja Buster Magnum Vmax. Esillä ovat myös Buster L2, Buster Lx sekä kalastukseen varusteltu Buster XXL Fish.
Heittokalastusvarusteltua Buster XXL Fish -mallia on esittelemässä kalastusopas Jani Ollikainen, joka kertoo myös kauden parhaista kalastusvinkeistä sekä kokemuksistaan Helm Master -järjestelmän taivasankkurista ja joystick-ohjauksesta.
Maaosastolla on esillä mökkiveneiden parhaimmistoa, rattiohjattava Buster XSr ja suositun M-sarjan keskipulpettimalli Buster Mcc.
Maaosastolla laitureiden edessä:
Perinteikäs Helsingin Uiva Flytande -venenäyttely avoinna torstaista 13. elokuuta aina sunnuntaihin 16. elokuuta saakka. Torstaista lauantaihin näyttely on auki kello 11–19 ja sunnuntaina kello 11–18.
Näyttelyalue löytyy osoitteesta Vattuniemen Puistotie 1, Helsinki. Uivaan pääsee helposti myös julkisilla liikennevälineillä. Lauttasaaren metroasemalta on aiempien vuosien tapaan järjestetty messualueelle maksuton non-stop-bussi.